A boy playing on the roof of a 10 m high building throws a ball with a speed of 10 m/s at an angle of 30o with the horizontal. How far from the throwing point will the ball be at the height of 10 m from the ground?g=10m/s2,sin30∘=12,cos30∘=32
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.66 m
b
5.20 m
c
4.33 m
d
2.60 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know thatR=u2sin2θg=(10)2×sin60∘10=10×(3/2)=53=8⋅66m