A boy playing on the roof of a 10 m high building throws a ball with a speed of 10 ms–1 at an angle of 300 with the horizontal. How far from the throwing point will the ball be at height of 10 m from the ground?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Required range of projectile withU = 10ms-1, θ= 300, R = U2sin2θ/g = 8.66 m
A boy playing on the roof of a 10 m high building throws a ball with a speed of 10 ms–1 at an angle of 300 with the horizontal. How far from the throwing point will the ball be at height of 10 m from the ground?