A boy is rolling a 0.5kg ball on the frictionless floor with the speed of 20 ms−1. The ball gets deflected by an obstacle on the way. After deflection it moves with 5% of its initial kinetic energy. What is the speed of the ball now?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
19.0 ms−1
b
1.00 ms−1
c
14.41 ms−1
d
4.47 ms−1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The new kinetic energy is 5% of initial KEKE'=5100KE ⇒12mv'21+k2R2=5100× 12 mv21+k2R2 ⇒v'2=5100202 ⇒v'=5×20×20100=2010 5 =25=4.47ms−1 [Note: We have assumed ball is still rolling after deflection]