A boy throws a ball upwards with velocity v0 = 20 m/s. The wind imparts a horizontal acceleration of 4 m/s2 to the left. The angle θ with the vertical at which the ball must be thrown, so that the ball returns to the boy’s hand is : (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
tan-1 (1.2)
b
tan-1 (0.2)
c
tan-1 (2)
d
tan-1 (0.4)
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
vy=v0cosθ=20cosθvx=v0sinθ=20sinθTime of flight of the ball is :T=2vyg=40cosθ10=4cosθ...(i)In this time displacement of ball in horizontal direction should also be zero,i.e., 0=vxT−12axT2This gives, T=2vxax=(20sinθ)24= 10 sin θ .....(ii)From eqn. (i) and eqn. (ii)4 cosθ = 10 sin θ∴tanθ=410=0.4