A boy throws a ball vertically upward in air in such a manner that when the ball is in its maximum height he throws another ball. If the balls are thrown after the time difference of 1, sec then what will be the height attained by them ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
19.6m
b
9.8m
c
4.9 m
d
2.45m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Each ball rises for one second. Also, the velocity is reduced to zero in one second. Hencev=u−gt or 0=u−9⋅8×1or u = 9.8m/s∴ height attained h=9⋅8×1−12×9⋅8×(1)2= 4.9 m