A boy is walking away from a wall at a speed of 1.0 m/s in a direction at right angles to the wall. The boy blows a whistle steadily. An observer towards whom the boy is moving hears 4 beats/s. If the speed of sound is 340 m/s, the frequency of whistle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
480 Hz
b
680 Hz
c
840 Hz
d
1000 Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The frequency of direct sound of whistle heard by observer is n1=vv−vsn=340340−1×n=340339n. Frequency of sound of whistle reflected by wall is n2=vv+vsn=340341n⇒340339n−340341n=4⇒n = 680 Hz