A boy is walking away from a wall towards an observer at a speed of 1 metre/sec and blows a whistle whose frequency is 680 Hz. The number of beats heard by the observer per second is (Velocity of sound in air = 340 metres/sec
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Zero
b
2
c
8
d
4
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Observer hears two frequencies (i) n1 which is coming from the source directly(ii) n2 which is coming from the reflection image of sourceso, n1=680340340−1 and n2=680340340+1⇒n1−n2=4 beats
A boy is walking away from a wall towards an observer at a speed of 1 metre/sec and blows a whistle whose frequency is 680 Hz. The number of beats heard by the observer per second is (Velocity of sound in air = 340 metres/sec