A boy walks to his school at a distance of 6 km with constant speed of 2.5 kmh-1 and walks back with a constant speed of 4 kmh-1. His average speed for round trip expressed (in kmh-1), is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24/13
b
40/13
c
3
d
1/2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Average speed of a boy =2v1v2v1+v2=2×2.5×42.5+4 =206.5=4013 km/h