A boy whirls a stone in a horizontal circle 2 m above the ground by means of a string 1.25 m long. The string breaks and the stone flies off horizontally, striking the ground 10 m away. What is the magnitude of the centripetal acceleration ( in m/s2) during circular motion? Take g = 10 ms-2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 200.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, h = 2 m, R = 1.25 m and horizontal distances = 10 m. When the string breaks, the stone is projected in the horizontal direction, which means that there is no initial vertical velocity.From s=ut+12gt2, we have (∵u=0),h=12gt2 (i)The horizontal distance travelled in time t is s=vt (ii)where v is the velocity of the stone in the horizontal direction which is the same as its velocity in circular motion.Eliminating t from (i) and (ii) we get v2=gs22hNow, centripetal acceleration is ac=v2R=gs22hR=10×1002×2×1.25=200 ms−2
A boy whirls a stone in a horizontal circle 2 m above the ground by means of a string 1.25 m long. The string breaks and the stone flies off horizontally, striking the ground 10 m away. What is the magnitude of the centripetal acceleration ( in m/s2) during circular motion? Take g = 10 ms-2