In brass the velocity of longitudinal wave is 100 times the velocity of the transverse wave. If Y=1×1011N/m2 then stress in the wire is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1×1013N/m2
b
1×109N/m2
c
1×1011N/m2
d
1×107N/m2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of longitudinal.l wave =(Y/ρ)where Y = Young's modulus and p = density of the material of wire.Velocity of transverse wave =(T/m)where T = tension applied and m = mass per unit length∴ velocity of longitudinal wave velocity of transverse wave =Yρ×πr2ρT1/2 where r= radius of the wire =Yπr2T=Y stress So, (100)2=1×1011 stress or stress =1×1011104=1×107N/m2