A brass wire of cross sectional area 2 mm2 is suspended from a rigid support and a body of volume 100 cm3 is attached to its other end. If the decrease in the length of the wire is 0.11mm, when the body is completely immersed in water, find the natural length of the wire. (Ybrass=0.91×1011Nm−2,ρwater =103kgm–3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20.43 m
b
10.43 m
c
40.43 m
d
30.43 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
according to law of floatation, buoyant force=mg⇒F=mg=Vρlg=100×10-6×1000×9.8=0.98Nℓ=yAeF=0.91×1011×2×10-6×0.11×10-30.98=0.204×102m
A brass wire of cross sectional area 2 mm2 is suspended from a rigid support and a body of volume 100 cm3 is attached to its other end. If the decrease in the length of the wire is 0.11mm, when the body is completely immersed in water, find the natural length of the wire. (Ybrass=0.91×1011Nm−2,ρwater =103kgm–3)