A brass wire 1.8 m long at 27°C is held taut with little tension between two rigid supports. If the wire is cooled to a temperature of -39°C, what is the tension developed in the wire, if its diameter is 2.0 mm? Coefficient of linear expansion of brass = 2.0 x 10-5/0C, Young's modulus of brass = 0.91 x 1011 Pa.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.4 × 102 N
b
3.8 ×102 N
c
1.8 × 102 N
d
4.8 × 102 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the wire is not free to contract, the thermal stress is developed at the wire.The change in temperatwe,∆T = 270C-(-390C) = 660CLet ∆L be the change in length of the wire.∆L = αL∆T = (2×10-5)×1.8×66 = 2.376×10-3 mAs Y = FLA∆L = FL(πD2)4∆L = 4FLπD2∆LF(tension in the wire) = YπD2∆L4L=(0.91×1011)×3.142×(2×10-3)2×(2.376×10-3)4×1.8= 3.8 × 102N