Breaking stress of a material is 106 N/m2 . If the density of material is 3 x 103 kg/m3 , what should be the length of this material of uniform cross-section so that it breaks by its own weight? (take g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.33 m
b
33.3 m
c
0.33 m
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Breaking stress (BS)=FmaxA=(ALmaxρ)gA Lmax=BSρg=1063×103×10=33.3 m
Breaking stress of a material is 106 N/m2 . If the density of material is 3 x 103 kg/m3 , what should be the length of this material of uniform cross-section so that it breaks by its own weight? (take g = 10 m/s2)