The breaking stress for a substance is 10 N/m2. What length of the wire of this substance should be suspended vertically so that the wire breaks under its own weight? (Given: density of material of the wire = 4 × 103 kg/m3 and g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m
b
15 m
c
25 m
d
34 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Breaking stress = Maximum weightArea of cross section. 106=alρga=lρg⇒l=106ρg=1064×103×10m=25 m