A bubble rises from the bottom of a 70 m deep lake and on reaching the surface, its volume becomes (take atmospheric pressure as that of 10 m column of water and assume that the temperature is constant)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 times
b
8 times
c
10 times
d
3 times
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
inside pressure =P0 +hdg and on the surface pressure is P0= 10 m of water pressure applying Boyle's law 10+70V1 = 10 V2 V2=8 V1