In a building there are 15 Bulbs of 45 W, 15 bulbs of 100 W, 15 small fans of 10W and 2 heater of 1 kW. The voltage of electric main is 220V. the minimum fuse capacity (rated value) of the building will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 A
b
20 A
c
25 A
d
15 A
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
All the components are connected in parallel with the voltage source. Voltage across each each component is 220VTotal power consumed = 15×45+15×100+15×10+2×1000 =4325W So current is i=PV=4325220=19.66A∴ A fuse of capacity 20A should be used.
In a building there are 15 Bulbs of 45 W, 15 bulbs of 100 W, 15 small fans of 10W and 2 heater of 1 kW. The voltage of electric main is 220V. the minimum fuse capacity (rated value) of the building will be: