The bulk modulus of rubber is 9 x 108 N/m2. To what depth below the surface of sea should the rubber ball be taken as to decrease its volume by 0.1%?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1m
b
10m
c
100m
d
1 KM
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔP=BVV Here VV=0⋅1100∴ΔP=9×105Atmospheric pressure at sea level =10 m of water column.Let the ball is taken to a depth h. ThenΔP=(h−10)ρg9×105=(h−10)(1000)∴ h=100m