A bullet is to be fired with a speed of 2000 ms-1 to hit a target 200 m away on a level ground. If g = 10 ms -2, the gun should be aimed
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
directly at the target
b
5 cm below the target
c
5 cm above the target
d
2 cm above the target
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let t be time taken by the bullet to hit the target.Range of the projectile =200=u2sin2θg 200=20002gsin2θ sin2θ=12000 ; θ=14000 tanθ=14000=hR=h200 h=120m=5cm∴ Gun should be aimed 5 cm above the target.