A bullet emerges from a barrel of length 1.2 m with a speed of 640 ms-1. Assuming constant acceleration, the approximate time that it spends in the barrel after the gun is fired, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 ms
b
40 ms
c
400 μs
d
1 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, s = 1.2 m, v = 640 ms-1 a =?; u = 0; t=? 2as = v2-u2⇒ 2a x 1. 2 = 640 x 640⇒ a = 8 x 64 x 10003 m/s v = u + at⇒ t=va=640×38×64×100 s =3.75×10-3 s≈4 ms