A bullet emerges from a barrel of length 1.2m with a speed of 640 m/s. Assuming constant acceleration, the approximate time that it spends in the barrel after the gun is fired is……….ms
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.75 .
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given s=1.2 m v=640 m/s u=0From equation v2−u2=2as 640×640=2a×1.2 a=64×64×1022.4 =8×64×1033From equation v=u+at t=va=640×38×64×103=38×10−2=0.375×10−2=3.75ms