A bullet is fired from a gun. The force on the bullet is given by F = 600−2×105t Where, F is in newton and t in seconds. The force on the bullet becomes zero as soon as it leaves the barrel. The average impulse imparted to the bullet is …….
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.8 N – s
b
Zero
c
9 N – s
d
0.9 N – s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given F=600−2×105t The force is zero at time t, given by0=600−2×105t ⇒t=6002×105=3×10−3 seconds∴ Impulse = ∫0tFdt=∫03×10−3(600−2×105t)dt =[600t−2×105t22]3×10−3 =600×3×10−3−105(3×10−3)2 =1.8−0.9=0.9Ns