A bullet fired into a fixed target loses half of its velocity after penetrating through a distance 1 cm. How much further distance it will penetrate before coming to rest. (Assuming that it faces constant retardation)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1/5 cm
b
1.0cm
c
1/3 cm
d
1/2cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v 2 -u 2 =2 a s for 1cm distance(u/2) 2 -u 2 =2 a s -3u 2 /4=2 a a= -3u 2 /80-u 2=2(-3u 2/8) s 1s 1 =4/3 further distance is 4/3-1 =13