A bullet fired into a wooden block loses 75% of its velocity after penetrating 15 cm into it' How much further distance it has to penetrate to be stopped completely ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 cm
b
2 cm
c
3 cm
d
4 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let u be the initial velocity of the bullet and a be the retardation of the wooden board assumed to be constant. Using the formula v2 =u2 +2as, we haveu42=u2−2a×15oru2−16u216=−30a∴u2=32a...(1)Let it travel a further distance s before it is stopped. Then0=u42−2asor u2 = 32 as … (2)From eqs. (1) and (2).32 a s = 32 a or s = 1 cm
A bullet fired into a wooden block loses 75% of its velocity after penetrating 15 cm into it' How much further distance it has to penetrate to be stopped completely ?