A bullet fired vertically up from the ground reaches a height 40 m in its path from the ground and it takes further time 2 seconds to reach the same point during descent. The total time of flight is (g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4s
b
3s
c
6s
d
8s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time interval = 2vg⇒2=2×v10⇒v=10v2=u2+2as ⇒ 102 = u2 - 2 x 10 x 40u2 = 100 +800 ⇒ u2 = 900 ⇒ u = 30T=2ug=2×3010=6
A bullet fired vertically up from the ground reaches a height 40 m in its path from the ground and it takes further time 2 seconds to reach the same point during descent. The total time of flight is (g = 10 ms-2)