A bullet of mass 10 gm is fired horizontally with a velocity of 1000 ms−1 from a height of 50 m above the ground. If the bullet reaches the ground with a velocity of 500 ms−1, the work done against air resistance in Joules is (g=10 ms−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5005 J
b
3755 J
c
3750 J
d
17.5 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The velocity with which a horizontal projectile reaches the ground=u2+2gh Work done against air resistance is 12m(u2+2gh)−12mv2 =12×10×10-3(10002+2×10×50−(500)2)W=3755 J