Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bullet of mass 40 g moving with a speed of 90 ms-1 enters a heavy wooden block and is stopped after a distance of 60 cm. The average resistive force exerted by the block on the bullet is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

180 N

b

220 N

c

270 N

d

320 N

answer is .

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, u = 90 ms-1,  v = 0     m = 40 g   4001000kg = 0.04 kgs = 60 cm = 0.6 mUsing v2-u2 = 2as(0)2- (90)2 = 2a ×0.6a = (90)22×0.6 = -6750 ms-2-ve sign shows the retardation.The average resistive force exerted by block on the bullet is F = m ×a = (0.04 kg) (6750 ms-2) = 270 N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring