A bullet of mass 5g , Travelling with a speed of 210 m/s , strikes a fixed wooden target . One half its kinetic energy is converted in to heat in the bullet while the other half is converted in to heat in the wood. The rise of temperature of the bullet if the specific heat of the material is 0.030 cal/g-0C1cal=4.2×107ergs close to:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
87.50C
b
119.20C
c
83.30C
d
38.40C
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
One half of kinetic energy is used up in heating the bullet.∴1212mv2 = msΔT ⇒14 210002 =0.03×4.2×1071×ΔT⇒ΔT=441×1064×0.03×4.2×107=87.50C
A bullet of mass 5g , Travelling with a speed of 210 m/s , strikes a fixed wooden target . One half its kinetic energy is converted in to heat in the bullet while the other half is converted in to heat in the wood. The rise of temperature of the bullet if the specific heat of the material is 0.030 cal/g-0C1cal=4.2×107ergs close to: