A bullet of mass 4 g travelling with a velocity of 800 ms–1 is fired into a block of wood of mass 1 kg suspended from a string of 1m length. With the bullet penetrates the block of wood and comes out with a velocity of 100ms–1 . Find the vertical height through which the block of wood will rise (assuming the value of g to be 10 ms−2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.032 m
b
0.392m
c
3.2 m
d
0.0032m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ACC to L.C.LM 4×10−3×800+1×0=4×10−3×100+1×v2 v2=4×10−3[800−100] v2=4×10−3×700 =28×10−1m/s h=v222g=28×28×10−22×10 h=392×10−3 =0.392m