A bullet of mass 0.01 kg and travelling at a speed of 500 ms-1 strikes a block of mass 2 kg which is suspended by a string of length 5 m. The centre of gravity of the block is found to raise a vertical distance of 0.2 m. What is the speed of the bullet after it emerges from the block?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15ms−1
b
20ms−1
c
100ms−1
d
50ms−1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Conservation of momentum just before and after the collision yields mu=mv1+Mv2 …(i)Conservation of energy of the block between the point 1 and 2 after the bullet pieces It yields ΔKE+ΔPE=0−12Mv22+Mgh=0⇒v2=2gh …(ii)By using (i) and (ii), we obtain u=v1+Mm2gh⇒v1=u−Mm2gh⇒ v1=500−20.012×10×0.2=100ms−1