A bullet of mass m moving with a horizontal velocity u strikes a stationary wooden block of mass M suspended by a string of length L = 50 cm. The bullet emerges out of the block with speed u4. If M = 6 m, the minimum value of u, so that the block can complete the vertical circle, is (Take, θ = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 ms-1
b
20 ms-1
c
30 ms-1
d
40 ms-1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From momentum conservation,mu=mu4+(6m)5×10×0.5Solving, we get u=40 ms-1
A bullet of mass m moving with a horizontal velocity u strikes a stationary wooden block of mass M suspended by a string of length L = 50 cm. The bullet emerges out of the block with speed u4. If M = 6 m, the minimum value of u, so that the block can complete the vertical circle, is (Take, θ = 10 ms-2)