A bullet of mass m moving with velocity v strikes a block of mass Mat rest and gets embedded into it. The kinetic energy of the composite block will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12mv2mm+M
b
12mv2Mm+M
c
12mv2M+mm
d
12mv2M+mM
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to law of consecrations of momentummv=(m+M)v′ where v′= velocity of composite block ∴ V′=mM+mV K.E. of composite block =12(M+m)v′2 ∴ K.E. =12(M+m)mM+m2v2 =12mv2mM+m