A bullet moving at a speed of 20m/sec strikes a wooden plank and penetrates 4cm before coming to stop. The time taken to stop is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.008 sec
b
0.016 sec
c
0.004 sec
d
0.002 sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given initial velocity of bullet=u=20 m/sec displacement= s=4×10−2m Final velocity zero v=0equation of motion is v2−u2=2asacceleration=a=02−u22sa=−20×202×4×10−2a=5000 m/s2 equation of motion v=u+at0=u+at ⇒t=−ua t=−20−5000 t=0.004 sec=time taken to stop bullet