A bullet when fired at a target with velocity of 100 ms-1 penetrates 1 m into it. If the bullet is fired at a similar target with a thickness 0.5 m, then it will emerge from it with a velocity of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
502m/s
b
502m/s
c
50m/s
d
10m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let a be the deceleration of the bullet in both cases .Then 1002 = 2a×1 ...............1In the second case v2 =1002 - 2a×0.5 ..............2 Solving , v = 502 m/s
A bullet when fired at a target with velocity of 100 ms-1 penetrates 1 m into it. If the bullet is fired at a similar target with a thickness 0.5 m, then it will emerge from it with a velocity of