Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A bus B is moving with a velocity vB in the positive x-direction along a road as shown in the figure. A shooter ‘S ’ is at a distance l from the road. He has a detector which can detect signals only of frequency 1500Hz. The bus blows horn of frequency 1000 Hz. When the detector detects a signal the shooter immediately shoots towards the road along SC and the bullet hits the bus. Find the velocity of the bullet if velocity of sound in air is v = 340 m/s and VBV=233

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 00136.00.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let the bus be at O when it sends a signal that is detected by the detector as of frequency = 1500 Hz∴ f′=vv−vBcos⁡θ×1000=1500∴ cos⁡θ=32⇒θ=30∘By the time signal reaches at S the bus reaches at D.Let this time be t0∴ t0=OSv=∣cosec⁡θv…………….(1)Now man fires and the bullet reaches C in time t1 (say). In the same time bus moves from D to C∴ t1=1u; where u= speedofbullet Also, OD + DC = lcotθ    vBt0+vBt1=Icot⁡θ    vBIcosec⁡θv+vB(l/u)=Icot⁡θ    233×2+233vu=3∴     vu=52∴     u=25v=25×340=00136.00m/s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring