By sucking through a straw, a student can reduce the pressure in his lungs to 750 mm of Hg(density = 13.6 g/cm3). Using the straw, he can drink water from a glass up to a maximum depth of (atmospheric pressure is 760 mm of Hg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 cm
b
75 cm
c
1.36 cm
d
13.6 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pressure difference between lungs of student and atmosphere = (760-750) mm of Hgi.e., hdg = 10 mm of Hg = 1 cm of Hgor h ×1 = 1×13.6 h = 13.6 cm
By sucking through a straw, a student can reduce the pressure in his lungs to 750 mm of Hg(density = 13.6 g/cm3). Using the straw, he can drink water from a glass up to a maximum depth of (atmospheric pressure is 760 mm of Hg)