A 10 cm long conductor is in uniform magnetic field of 20 mT at an angle of 300 to the field direction and 5 A current is flowing through it, the force acting on the conductor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 mN
b
2 mN
c
4 mN
d
5 mN
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnetic length 2l=10 cm=10×10−2 m Magnetic field B=20 mT=20×10−3 T Current i=5 A Angle θ=300 F=Bil sinθ =20×10−3×5×10×10−2×sin30 =5×10−3N ∴ F=5 mN
A 10 cm long conductor is in uniform magnetic field of 20 mT at an angle of 300 to the field direction and 5 A current is flowing through it, the force acting on the conductor is