An A.C supply of 230 V is applied to a half wave rectifier circuit through a transformer of turn ratio 10 : 1. Find the output D.C voltage (approximately)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
33 V
b
10.4 V
c
15 V
d
5 V
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For Primary Voltage : RMS Primary Voltage : Vrms=230V, ∴ Peal Primary Voltage : VP = 2×Vrms ⇒ Vp=2×230V = 325.3 V Primary to Secondary turn ratio of transformer : VpVs=NpNs ⇒ 325.3Vs=101 ⇒Vs=32.53 V Hence, for half wave rectifier Vdc=Vsπ=32.533.14=10.36 ≃10.4 V
An A.C supply of 230 V is applied to a half wave rectifier circuit through a transformer of turn ratio 10 : 1. Find the output D.C voltage (approximately)