Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the conductivity of silicon crystal at 300 K. It is given that μe=1350 cm2/Vs , μn=480 cm2/Vs and at 300 K, the electron hole pair concentration is 1.072×1010 per cm3

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.14×10−4 siemens/m

b

3.14×10−5 siemens/m

c

3.14×10−3 siemens/m

d

3.14 siemens/m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Conductivity : σ=eneμe+nnμn             [For intrinsic semiconductor : ne=nn  ] =1.6 ×10-19×1.072×1010 1350 + 480 =3.14 ×10-6 siemens/cm =3.14×10−4 siemens/m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring