Calculate the energy transferred by rain to each square metre of the surface at a place which receives 100 cm of rain in a year if the average mass of rain drops is 3.0 × 10-5 kg and their average terminal velocity is 9 m/s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.05×104J
b
3.05×104J
c
2.05×104J
d
4.01×104J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Average mass of rain drops (m) = 3.0 × 10-5 kgAverage terminal velocity (v) = 9 m/sHeight (h) = 100 cm = 1mDensity of water (ρ)=103kg/m3Area of the surface (A) = 1 m2Volume of the water due to rain (v) = Area x height= A x h= 1 x 1 = 1 m3Mass of the water due to rain (M) = Volume x Density=V×ρ=1×103=103kg∴ Energy transferred to the surface=12mv2=12×103×(9)2=40.5×103J=4.05×104J