Calculate the percentage increase in the apparent frequency of sound if an observer is moving towards stationary source of sound having velocity equal to one fifth of the velocity of sound?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5%
b
20%
c
Zero
d
0.5%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Doppler's effectv′v=ν5+ν0νs (where vs is the velocity of sound)=ν+(ν/5)ν=65∴ Fractional increase=v′−vv=v′v−1=65−1=15∴ Percentage increase =1005=20%