In a calm pond, water μ=4/3 is filled uniformly upto 1 m depth. The maximum wavelength of the electromagnetic radiation indication incident normally from air onto the water surface, that will be strongly reflected is: [assume: nground > nwater]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
163m
b
83m
c
43m
d
8 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Δ=2μt=2×43×1=83There are two phase reversal of π. One at the air water surface 8 another at the water-ground surface.∴ Condition for maximum interference will be Δ=nλ83=nλλ=83n λmax=83m