A calorimeter contains 0.2 kg of water at 30°C. 0.1 kg of water at 60°C is added to it, the mixture is well stirred and the resulting temperature is found to be 35°C. The thermal capacity of the calorimeter is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6300 J/K
b
1260 J/K
c
4200 J/K
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let X be the thermal capacity of calorimeter and specific heat of water = 4200 J/kg-K.Heat lost by 0.1 kg of water = Heat gained by water in calorimeter + Heat gained by calorimeter0.1 × 4200 × (60 - 35) = 0.2 × 4200 × (35 - 30) + X(35 - 30) 10500 = 4200 + 5X ⇒ X = 1260 J/K