Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A calorimeter of water equivalent 10 g contains a liquid of mass 50 g at 40oC. When m gram of ice at -10oC is put into the calorimeter and the mixture is allowed to attain equilibrium, the final temperature was found to be 20oC. It is known that specific heat capacity of the liquid changes with temperature as S=1+θ500 cal g−1∘C−1where θ is temperature in oC. The specific heat capacity of ice, water and the calorimeter remains constant and values are Sice =0.5 cal g−1∘C−1; Swater =1.0 cal g−1∘C−1 and latent heat of fusion of ice is Lf=80calg−1. Assume no heat loss to the surrounding and calculate the value of m in grams.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 12.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Heat gained by ice    =mSice ×10+mSm×20×mLf=105m.calHeat lost by calorimeter =10×1×20=200calHeat lost by liquid=−50∫4020 1+θ500dθ=50θ+θ210002040=5040+16001000−20+4001000=50×21.2=1060cal∴105m=1060+200⇒m=12g
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A calorimeter of water equivalent 10 g contains a liquid of mass 50 g at 40oC. When m gram of ice at -10oC is put into the calorimeter and the mixture is allowed to attain equilibrium, the final temperature was found to be 20oC. It is known that specific heat capacity of the liquid changes with temperature as S=1+θ500 cal g−1∘C−1where θ is temperature in oC. The specific heat capacity of ice, water and the calorimeter remains constant and values are Sice =0.5 cal g−1∘C−1; Swater =1.0 cal g−1∘C−1 and latent heat of fusion of ice is Lf=80calg−1. Assume no heat loss to the surrounding and calculate the value of m in grams.