Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cannon fires successively two shells with velocity v0 = 250 m/s; the first at the angle θ1 =53o and the second at the angle θ2 =37° to the horizontal, in the same vertical plane. Neglecting the air drag, find the time interval in seconds between firing leading to the collision of the shells.(Take, g = 10 m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5

b

10

c

20

d

25

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Both will have same rangeT1=2usin⁡53∘g,T2=2usin⁡37∘gT1−T2=2ugsin⁡53∘−sin⁡37∘=10s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A cannon fires successively two shells with velocity v0 = 250 m/s; the first at the angle θ1 =53o and the second at the angle θ2 =37° to the horizontal, in the same vertical plane. Neglecting the air drag, find the time interval in seconds between firing leading to the collision of the shells.(Take, g = 10 m/s2)