Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The capacitance of a spherical condenser is 1 μF, If the spacing between the two spheres is 1 mm, the radius of the outer sphere is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30 cm

b

3 cm

c

6 cm

d

3 m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

C=4πε0abb−aGiven C=1μF=1×10−6Fand  (b−a)=1×10−3m∴ 1×10−6=19×109×b−1×10−3(b)1×10−39=b2−b×10−3≈b2∴ b=3 metre
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The capacitance of a spherical condenser is 1 μF, If the spacing between the two spheres is 1 mm, the radius of the outer sphere is