Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A capacitor of capacitance C1 = 1μF charged up to a voltage V = 110 V is connected in parallel to the terminals of a circuit consisting of two uncharged capacitors connected in series and possessing capacitances C2 = 2 μF and C3 = 3 μF. Then, the amount of charge that will flow through the connecting wires is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40 μC

b

50 μC

c

60 μC

d

30 μC

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Q1=C1V1 =110 μCQ1=10-61+65V=2.2V x 10-6110 μC = V x 2.2 x10-6 ∴V = 50 VQ = C1V = 50 μCcharge flow in the wire= Q1 - Q = (110 - 50) μC = 60 μC
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring