A capacitor of capacitance C1 = 4 μF is charged to V1 = 80V and another capacitor of capacitance C = 6 μF is charged to V2 = 30V. When they are connected together, the energy lost by the 4 μF capacitor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.8 mJ
b
4.6 mJ
c
3.2 mJ
d
2.5 mJ
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V=C1V1+C2V2C1+C2=50 V ∴ Energy lost by 4μF capacitor =12C1V12−12C1V2=7.8 mJ