A capacitor of capacitance C = 0.015F is connected to parallel conducting rail and a conducting rod of mass m = 100g and length l = 1 m start to fall under gravity in vertical plane. A uniform magnetic field of 2 T exist in space directed perpendicular to rod as shown in figure. Find acceleration of rod.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.25 m/s2
b
1.69 m/s2c
c
1.44 m/s2
d
2.25 m/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ε=BvL⇒Q=BvLC ⇒I=dQdt=BLCdvdtFor motion of railmg-ILB=mdvdt mg-L2B2Cdvdt=mdvdt dvdt=mgm+B2L2C=6.25m/s2
A capacitor of capacitance C = 0.015F is connected to parallel conducting rail and a conducting rod of mass m = 100g and length l = 1 m start to fall under gravity in vertical plane. A uniform magnetic field of 2 T exist in space directed perpendicular to rod as shown in figure. Find acceleration of rod.