A capacitor of capacitance C=3 μF is first charged by connecting it across a 10V battery by closing key K1. It is then allowed to get discharged through 2 Ω and 4 Ω resistor by closing the key K2 and opening key K1 .The total energy dissipated in the 2 Ω resistor is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 mJ
b
0.05 mJ
c
0.15 mJ
d
0.10 mJ
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Before K1 opened the energy stored over capacity C1=12CV2=12×3×10−6×102=150 μJNow this energy will be dissipated E=i2Rt in the two resistors in the ratio of R1:R2 as they are in series (current flowing through the resistors is same) when switch K2 is closed.∴150 μJ is lost at the ratio 2:4=1:2In 2 Ω , 13rd of 150 μJ = 50 μJ and In 4 Ω ,23rd of 150 μJ=100 μJ will be lost.Therefore, the correct answer is ( B )