A capacitor of capacitance 2 μF is connected in the tank circuit of an oscillator oscillating with a frequency of 1 kHz. If the current flowing in the circuit is 2 mA, the voltage across the capacitor will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.32 V
b
0.16 V
c
79.5 V
d
159 V
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Reactance of capacitor or capacitive reactance is given byXC=1ωC=12πfCwhere f is frequency of the alternating currentGiven, f=1 × 103 Hz, C = 2 × 10−6 F∴ XC=12×3.14×103×2×10−6=1034×3.14Hence, voltage across the capacitor isV=iXC=2×10−3×1034×3.14=0.16V